+

Pohádky pro lepší začátky

je nový multimediální vzdělávací projekt spolku Čtení děti změní, z.s. zaměřený na rozvoj čtenářské gramotnosti žáků mateřských a základních škol z vyloučených lokalit.

Na pozadí srozumitelných pohádkových příběhů spisovatele Petra Březiny představíme žákům pohádkové postavy, které řeší různorodé situace a problémy. Jejich řešení nabídneme čtenáři přirozenou pohádkovou formou a připojíme poučení do budoucího života.

Projekt Pohádky pro lepší začátky volně navazuje na dva předešlé vzdělávací projekty Pohádky pro děti z Česka a Pohádky pro děti z Ukrajiny. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky tento projekt opět podpořilo svou záštitou na důkaz jeho vysoké kvality.

Multimediální projekt Pohádky pro lepší začátky

Projektem budou provázet spisovatel Petr Březina, speciální pedagožka Kateřina Melcherová a herec Jakub Albrecht z Divadla pod Palmovkou.

Projekt bude dále obsahovat workshopy pro učitele, autorské besedy a projektové dny ve školách včetně metodických průvodců a pracovních listů. Díky hercům z Divadla pod Palmovkou bude mít každá pohádka svou audio i video podobu.

Žáci budou do projektu aktivně vstupovat v rámci výtvarných dílen, kde budou k jednotlivým pohádkám vznikat originální ilustrace. Z těch pak bude vydána pohádková kniha, kterou žáci obdrží jako odměnu za svou kreativní práci.

Hlavní témata projektu

Z

problematika vícečetných rodin, boj o přízeň v sourozenecké hierarchii

Z

materiální situace v rodině, chudoba vs láska rodičů

Z

důležitost vzdělání, gramotnost jako taková

Z

potřeba uplatnění v životě, bez práce nejsou koláče

Z

řešení konfliktních situací formou dialogu a společnou domluvou, nacházení kompromisu, ochrana před násilím

Z

vytváření povědomí o hodnotě peněz, finanční gramotnost, spoření, vstup do života s „plnou kapsou“

Z

škodlivost kouření, špatný vliv „party“, zachování vlastní identity, rozvoj osobnosti a utváření žebříčku hodnot

Spisovatel Petr Březina

Narodil se na břehu řeky Vltavy v Praze, celý život si rád hraje s písmeny a českým jazykem. Mluvené slovo ho provází od dětství, kdy jako člen Dismanova dětského rozhlasového souboru šířil svůj hlas ve společnosti velikánů české kultury po rozhlasových vlnách.

Napsal a vydal osm knih, spolupracuje s rozhlasem i televizí. Několik jeho pohádek se dočkalo divadelního zpracování. Jako jediný autor pohádek obdržel třikrát za sebou záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

Věnuje se dlouhodobě práci se žáky v mateřských a základních školách. Je zakladatelem a předsedou spolku Čtení děti změní z.s., který pořádá čtenářské projekty po celé České republice.

 

Napište nám

V případě vašich dotazů vám rádi osvětlíme konkrétní oblasti realizace našeho multimediálního vzdělávacího projektu právě ve vaší škole.

Čtení je jedna z nejdůležitějších dovedností člověka, kamarádství pak to nejcennější, co můžeme dát tomu druhému. A od toho jsou na světě naše pohádkové příběhy pro vaše žáky!

1 + 14 =